Alanadlari.com Üyelik Ücretlerinde Fiyat Artışı

godsmack

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
129
116
hocam kimse parasında değil fakat bana nedense hiç kurumsal gelmiyor bu yapı. bu açık arttırma ve ücretli üyelik sistemine geçmeden önce müşterilerine sitem dolu bir duyuru yayınlayıp kendi başarısızlıklarını üyelerine mal edip kapatacaklarını söylemişlerdi son bir umut ücretli üyeliğe geçirdiler komisyonu sabit tutar yaptılar.

Benim piyasayı takip ettiğim kadarıyla son yıllarda ciddi rakamlara satışları da yok o yüzden bu ücret artışları bana şüpheli geliyor günü kurtarma ya da son hamleleri gibi eğer benim göremediğim, bu platformdan memnun, satış yapan birileri varsa aydınlatırsa sevinirim.

Bu tip platformlara gerçekten ihtiyacımız var üstelik yeni de değiller Türkiye'de alanında tek olmalarına rağmen başarılı olamıyorlar gerçekten çok garip.

Domain piyasası her geçen gün değerlenecek ileri gidecek diye beklerken bana daha da kötüye gidiyormuş gibi geliyor artık.
Kesinlikle kurumsallıkla yakından uzaktan alakaları yok hocam katılıyorum... Bence türkiyede bir ilk olmaktan ötürü piyasanın kaymağını yediler fakat kötü ve başarısız yönetim sergiledikleri için bu hale geldiler... Vakti zamanında bu boşluğu doldurup iş yaparken kurumsallaşmaya önem verip daha iyi bir noktaya gelebilirlerdi ama o konuda vizyon eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.. hala ciddi bir rakipleri olmamasından ötürü yani bir nevi şans faktöründen varlığını devam ettiriyor platform bana göre... şuan varolmaya devam etmelerinin tek sebebi hala ciddi bir rakiplerinin henüz peydah olmayışı başka birşey değil...
*flood önlemi* mesajınız otomatik birleştirildi:

hocam nedense her yorumun konunun dışında kalıyor gibi geliyor bana :ROFLMAO: demek istediğim şu; bu platform Türkiye'de en bilinen ve güvenli ödeme sistemi sunan tek domain platformu sektör ilerliyor olsa satışların artması gerekmiyor mu? Çok güzel jeneriklerde var uygun fiyatlı açık arttırmalarda. Yabancı piyasa da satışlar daha hızlı Türkiye'de gelişmesini beklerken neredeyse durma noktasında anlatmaya çalıştığım bu fakat sen sanki hep kendi portföyün üzerinden ve genel değerlendirme yapıyorsun gibi geliyor bana :ROFLMAO: konumuz alanadları ve Türkiye'de domain sektörü. normal şartlarda çoktan alternatif platformların kurulması rekabetin artması gerekmez miydi? Bence Türkiye'de ki en büyük sorun bilgi eksikliği hala domain ve marka imajının önemini kavrayamamış insanlar yeterli bilgilendirme ve medya ilgisi yok sektöre.

Çok insan gördüm 1000TL domaine çok deyipte 10.000TL reklam veya SEO bütçesini gözü kapalı verip saçma sapan domainlerle yola çıkan. Ya da 1000-2000TL domain bütçesi olmayan insanlar BÜYÜK PROJELER ve HAYALLER ile vaktini boşa harcıyorlar.

Domain tanıtmaktan ziyade Teknik anlamda bilgilendirme yapmamız gerekiyor yatırımcılar olarak. Başarı hikayeleri, Örnek projeler, Teknik detayları öğretmek gerekiyor.
Bu söylediklerine de katılıyorum hocam, bana göre en kilit cümle senin yazdığında medya ilgisi... Bak bu iş nasıl gelişir hocam biliyormusun ; iki tane ünlü türk ceo aldığı birkaç domainden ve bunun öneminden bahseder medya bunu haberleştirir geri kalan ceo lar veya iş insanları da olayın farkına varmaya başlar ge sektör sıçrama yapar. Yani sen ben sabaha kadar domainin önemini anlatsak bir yere kadar ancak.. ama çıkıp sabancı ailesinden biri veya koç ailesinden biri domain yatırımı yaptığını açıklasa veya ünlü ceo lar dan biri bu domaini aldık zamanında ve bu domain bizim vizyonumuzu işletmemizde şöyle faydalı oldu şöyle önemliydi filan diye iki açıklama yapsa geri kalan iş dünyası birden bu alana dikkat kesilmeye başlayacaktır ve neymiş bu iş neden önemliymiş diye sahaya inecektir.. ondan sonraki iş domainin önemi hakkında temel ve teknik bilgilere kaynak olarak bu insanların ulaşmasına yardımcı olmak adına türkçe kaynak oluşturmak bize düşecektir ki zaten işi profesyonel yapanlar ingilizce sıkıntısı yoktur ve yabancı kaynakları da irdelerler... Ama işim medya kısmı çok önemli bence.. Çünkü ben sen anlatınca pek kimse dikkat kesilmiyor ve hatta okumuyor üzerine düşünmüyor ilgilenmiyor ama ntv de cnn de iki progamda bu işin önemi konuşulsa oturup birçok iş insanı bu işe dikkat kesiliverir ve önemini kavramaya başladıkları an sektör inanılmaz sıçrama yapar... Yani aslında olay vizyon eksikliği temel de ve o vizyonu insanlara katabilmek için medyanın desteğine ihtiyacımız var...

Bir örnek vereyim : bir tanışım a101 in yönetici kadrosunda ve domain yatırımlarımdan bahsediyordum kendisine ve diğer rakip marketlerin aldıkları patentler ve domainleri örnek verdim kendisine, o da yönetici kadrosunda olduğu için bizimkilerde şu saha da iş kolu geliştirme planları var biliyorum dedi bana ve bende kendisine rakip firmaların o alan ile ilgili domainleri ve patentlerini feçen sene aldıklarını ama a101 in hala ne patent başvurusu ne de domaini almadığını kendisine söyledim. Bu tanışımda bu işle ilgilenen departmanı yanımda aradı fakat ulaşamadı o dakika yetkiliye (durumdan haberdar etmek için ve bana dedi ki diğer zincir marketler hem patent hem de domainleri şimdiden almışlar bizimkilerde gerise kalmasın bari dedi) peki ne oldu biliyormusun hocam, birkaç ay sonra kontrol ettim hala be domaini ne de patent başvurusunu yapmamışlar hala... düşün ki bu adamalar mesela perakende olarak türkiyenin en büyük market zinciri... en son gidip bizim domaincilersen biri regleyecek ve ondan sonra wipo filan al alabilirsen uğraş dur... yani ülkede ki durum bu şekilde... biz kime satacaz jenerik veya kaliteli domaini sen düşün şimdi... yani tabiki önemini bilenler var ama türkiyenin en büyük zincir marketi yeni iş sahasında kullanacağı ana domaini dahi daha almak için harekete geçmeye gerek görmüyorsa daha bu ülkede çok şeylerin değişmesi lazım bizim bu sektörü iyi yerlerde görebilmemiz için....

Son düzenleme:

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
70
109
Şimdi yeni fiyatlara baktım. Pro 1000 paketi için fiyat kdv dahil yıllık 859 TL. Ayda bir domain satsak, 12 ayda 600 TL'de komisyon olur, toplamda 1459 TL'ye gelir. Dolar bazında 6.50'den hesapladığımızda şu anki güncel doları fiyatı 224 USD'ye gelir.

1000 domaininiz var ise, yıllık MİNİMUM verilecek yenileme fiyatı 6000-7000 USD'lerdedir (Çok daha fazla ama, bütün kampanya vs'lerden faydalanıldığını varsayıyorum).

Eğer bu işi para kazanmak için yapıyorsanız, AA'nın komisyonu tam tabiriyle solda sıfır kalır. Ama hobi olarak yapıyorsanız, o zaman durum değişir.

Herkese iyi haftalar dilerim. #EvdeKalTürkiye

• Beğen
Tepkiler: AfMeSu

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
58
55
Istanbul
www.domainmatik.com
Şimdi yeni fiyatlara baktım. Pro 1000 paketi için fiyat kdv dahil yıllık 859 TL. Ayda bir domain satsak, 12 ayda 600 TL'de komisyon olur, toplamda 1459 TL'ye gelir. Dolar bazında 6.50'den hesapladığımızda şu anki güncel doları fiyatı 224 USD'ye gelir.

1000 domaininiz var ise, yıllık MİNİMUM verilecek yenileme fiyatı 6000-7000 USD'lerdedir (Çok daha fazla ama, bütün kampanya vs'lerden faydalanıldığını varsayıyorum).

Eğer bu işi para kazanmak için yapıyorsanız, AA'nın komisyonu tam tabiriyle solda sıfır kalır. Ama hobi olarak yapıyorsanız, o zaman durum değişir.

Herkese iyi haftalar dilerim. #EvdeKalTürkiye
Hocam bir platform zaten üyelik için para istiyorsa zaten o nokta da yanlış yola çıkmış demektir. Şu an dünya'daki örnekleri inceleyin satış komisyonu dışında üyelikten ücret talep etmezler. Zaten bu nokta'da AA niyet belli ediyor. Biz geçmişte başarısız olduk şimdi tek hedef para kazanma gayesi imajı oluşturdular. Bunlarda kendi düşüncelerim değil ayrıca yayınladıkları duyuru da kendileri ifade ettiler.

Gelelim sizin değerlendirmenize daha önce de belirttiğim gibi varsayımlar üzerine proje ve ücretlendirme şekillendiremezsiniz. Gerçekler ve satış istatistikleri ortadayken şu an AA'nın yaptığı ya fırsatçılıktır (1 sene önce üyelik alanların üyelikleri bitiyor aktif pazarlık ya da açık arttırmaları varsa mecbur üyeliklerini yenileyecekler) ya da biz bu işten kazanç sağlayamıyoruz durum da ortada diyerek ne kazanırsak kardır mantığı ile her iki durumda da kurumsallıktan uzak davranış sergiliyorlar.

Mantık basit aslında;
Bana ne veriyorsun? Rakiplerinden Farklı Bana Sunduğun Avantajlar Neler? Satış Hızı Nedir? Platformdaki Yatırımcılar Profesyonel, Teknik Bilgiye Sahip İnsanlar mı? Bu sorular zaten platformu öne çıkaran faktörler.

İşte bu soruların karşılığını size veriyorlarsa;
Ne İstiyorsun? demek gerekiyor.

O sebeple bu fiyat artışlarının kurumsal yapıya yakışan hiç bir mantıklı açıklaması yok!
Savunanlar da bence yüzleşmeyi denesin gerçeklerle yoksa kendi değerlerini düşürmekten başka bir işe yaramaz, yüzleşmeden başarıda malesef gelmez.

Zaten kurumsal firmalar fiyat artışlarını duyuru ile geçerli ve belgelenebilir sebepler belirterek yaparlar.

AA ile ilgili kendi fikirlerimi de belirteyim ayrıca;

Öncelikle platform yatırım yaparak bir domain değerleme sistemi hazırlamalıydı. İnsanlar natro, godddy, estibot gibi sitelerden gerçek rakamı alamasalar bile değerleme yapma isteği duyuyorlar. AA ise gelişmiş bir model ile domain eklerken örnek bir fiyat sunabilirdi müşterilerine geçmiş satışlara istinaden. Bu astronomik fiyatların önüne geçen bir faktör olacağı için satışlar hızlanabilirdi..

İkincisi güncel kampanyalar yaparak özel günler, bayramlar, bilişim sektörünü ilgilendiren günler gibi sürekli kupon, indirim kodu, üyelik indirimi gibi promosyonlar ile daha dinamik ve takip edilen bir hale getirebilirlerdi platformu. Ücretli üyeliği daha cezbedici ve insanların daha hızlı kabul edecekleri bir hale getirebilirlerdi.

Eski % Komisyon uygulaması bana göre daha başarılı bir uygulamaydı. Fakat hızlı satış olmadığı için platform kendine kaynak yaratamamaya başladı. Yani profesyonel planlama yapılmadan yola çıkıldığı için doğru olan kararlar bir müddet sonra yanlış bir uygulama gibi görünmeye başlandı.

Kurulduğu dönemlerde bir de Domain Forumu olsaydı bu platformun içerisinde şuan sadece forum gelirleri bile platormu ayakta tutmaya yeterdi bence hatta forum'da dahi ücretli üyelik satabilirlerdi ben şahsen bilgiye ulaşmak için gözüm kapalı ücret öderdim.

Bilinen bilişim forumlarında aktif kullanıcısının olması Türkiye'deki yanlış evrilen domain sektörü'nün gelişmesine katkı sağlayabilirdi.

Son düzenleme:
PREMIUM DOMAIN SALES

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
2
Çevrimiçi ziyaretçiler
8
Toplam ziyaretçi
10

Forum istatistikleri

Konular
580
Kullanıcılar
398
Son üye
Rootz
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü