Domain Pazaryeri Nasıl Olmalı.!?

Domain Yurdu

Domain Satın Alma & Satış Platformu

Sekme

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
526
676
Konya
www.cizgi.com
Merhaba arkadaşlar..

Türkiye içi domain pazar yeri oluşturulsa pazar yerinde hem yatırımcılar için hem de son kullanıcılar için neler olmalı sizce.?

Konu hakkında düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim..

caglar

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
41
31
Kastamonu
Aslında herkes domain kayıt edebilir - satabilir durumda olduğu sürece bunun önüne geçmek biraz zor olacak. Bence domain kayıt edilebilirlik herkese açık olmasa, belli bir eğitim sonrası sertifika tarzı işlemi olanlar domain kayıt etmeye hak kazansa domain çöplüğü az da olsun temizlenebilir.

Bir de şu var ya..
Domain Pazaryeri Nasıl OLMAMALI ?
:)

AfMeSu

KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
526
676
Konya
www.cizgi.com
Sıfırdan kayıtları söylemiyoruz.. 2.el Domain Listeleme ve Satış Platformu olarak..

Aslında herkes domain kayıt edebilir - satabilir durumda olduğu sürece bunun önüne geçmek biraz zor olacak. Bence domain kayıt edilebilirlik herkese açık olmasa, belli bir eğitim sonrası sertifika tarzı işlemi olanlar domain kayıt etmeye hak kazansa domain çöplüğü az da olsun temizlenebilir.

Bir de şu var ya..
Domain Pazaryeri Nasıl OLMAMALI ?
:)

caglar

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
41
31
Kastamonu
Sıfırdan kayıtları söylemiyoruz.. 2.el Domain Listeleme ve Satış Platformu olarak..
İşte sağlam kaliteli ve gerçekten son kullanıcıya ulaşılacak domainleri toplamak için öncelikle çöpleri temizlemek gerekiyor. Örnek şu an alanadlari, domainyurdu gibi listeleme siteleri var... Alakasız domainlere astronomik rakamlar istendiğini düşünüyorum. Bu da kaliteyi düşürüyor.

• Beğen
Tepkiler: AfMeSu

AlanAdlari

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
20
15
Aslında burada çöplük düşünceniz çok doğru değil. Çok üst düzey bir alan adına yatırım yapma şansı olmayan bir son kullanıcı; boşta olan bir kaç kademe alt düzey alan adı ile de faaliyetini sürdürebilir. Bu nedenle çöp veya değil kararını son kullanıcı verebilir.

Pazaryerinde neler olmalı sorusuna en iyi cevabı bence Uğur bey siz verebilirsiniz. Tecrübeleriniz doğrultusunda değerlendirmelerinizi dinlemek isteriz.

İşte sağlam kaliteli ve gerçekten son kullanıcıya ulaşılacak domainleri toplamak için öncelikle çöpleri temizlemek gerekiyor. Örnek şu an alanadlari, domainyurdu gibi listeleme siteleri var... Alakasız domainlere astronomik rakamlar istendiğini düşünüyorum. Bu da kaliteyi düşürüyor.

• Beğen

AfMeSu

KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
526
676
Konya
www.cizgi.com
Bir liste oluşturuyoruz, eksik bişeyler var mı sizlerin de düşüncelerinizi merak ediyoruz.. Neler olmalı, neler olmamalı tarzı.. Bakarsın 2020 de sürpriz olur :)

Aslında burada çöplük düşünceniz çok doğru değil. Çok üst düzey bir alan adına yatırım yapma şansı olmayan bir son kullanıcı; boşta olan bir kaç kademe alt düzey alan adı ile de faaliyetini sürdürebilir. Bu nedenle çöp veya değil kararını son kullanıcı verebilir.

Pazaryerinde neler olmalı sorusuna en iyi cevabı bence Uğur bey siz verebilirsiniz. Tecrübeleriniz doğrultusunda değerlendirmelerinizi dinlemek isteriz.

OyunBozan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
5 Eki 2019
15
6
Domain park sayfasında reklam olması pazar yeri kullanımını artıracaktır hem domain park eden kazanacak hem pazaryeri hemde bu imkan olduğu için insanlar pazaryerinin reklamını yapacaktır.

• Beğen

DomainMarket

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
142
127
Kesinlikle blokaj sistemi olmalı. Sistemi kullana bilmek için bloke bir para koyulmalı sisteme. Teklif verip kazanılan domainin ödemesi yapılmazsa, sistemdeki blokesi aracı kurum ve satıcıya özür niyetinde verilmeli. Atıyorum 50 tl bloke parası varsa en fazla 1000 tl ye kadar teklif verebilmeli, 1000 tl si varsa içerde 20.000 e kadar teklif verebilmeli... ödeme yapmazsa mesela diyelimki içerde 1000 tl si var 20.000 lik ihale kazandı ve almadı adam, içerdeki 1000 tl 100 tl sistem aracılık hizmeti : 900 tl satıcı mağduriyet telafi ücreti gibi bir açıklama ile buralara ödemesi yapılmalı... bir nevi kapora sistemi gibi... adam sırf içerideki 50 tl si gitmesin diye trol yapmaktan eminim vazgeçecektir... 1x20 oran da kulağa gayet mantıklı geliyor... kullanıcı istediği zaman parasını geri çekebilmeli ama içerde kapora yapacak parası yoksa ihaleye katılamamalı !!! Gerçek hayattaki ihalelerde böyle değilmi zaten ?? ... az satış olur belki ama işlemlerim tamamına yakını gerçek satış olur o zaman bence.
*flood önlemi* mesajınız otomatik birleştirildi:

Tabiki söylememe gerek yok ama yine de not düşmek istedim, en başta da sözleşme kullanıcıya okutulmalı ve bunu kabul ederse üyeliğini aktif edilmeli... bu şekilde hiç kimse sıkıntı yaşamaz diye düşünüyorum... tabiki ihale ile satışa domain sunacaklardan da kapora alınmalı.. onların ki ise , 1x100 veya 1x200 gibi daha yüksek bir oran olarak belirlenebilir... tersi durumda satıcı domaini transfer etmezse alıcının mağduriyetini karşılamak için içerdeki belli bir parasını (kaporasını) ortaya koymalı.. bu durum daha as yaşandığı için ve satıcı konumunda olunduğu için kapora teminat oranı dediğim gibi daha esnek ve yüksek katsayılı tutulabilir. Atıyorum örneğin, içeride 50 tl teminatı var satıcının diyelim, elindeki domaini 5000 tl veya 10.000 tl ye kadar satışa çıkarabilir gibi.... buna benzer bir sistem bence faydalı olur..
Hatta imkanım olsa ben kurardım bu sistemi.. ne bütçe ne imkan var şu ara ama ileride bütçe ve imkanım olursa ben böyle bir sistem kurmak isterdim kesinlikle....
*flood önlemi* mesajınız otomatik birleştirildi:

Son 15 gün içinde alanadlarında yine bir domainime teklif geldi kabul ettim adam ödeme yapmadı.. son 4 işlemim filan böyle hep ödeme yapılmadı...
benzer şekilde godaddy de bir domainime teklif geldi ödeme yapılmadı onda da... adamı sistemden yasaklıyorsun babasının kardeşinin telefonu ile veya başka bir mail ile 10 dakika sonra tekrar giriyor sisteme tekrar millet ile dalga geçiyor.. bunun olmaması için bloke sistemi şart...
Çoğu firmanın işine bence şu yüzden gelmiyor çünkü teklif sayısı ve kullanıco sayısı reel düzeye ineceği için firmaların işine böyle bir uygulama ya gitmek gelmiyor muhtemelen.. ne kadar kalabalık o kadar iyi diye düşübüyorlar muhtemelen ve nitelik değil nicelik olsun da nasıl olursa olsun diyorlar muhtemelen...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Kipa ve AfMeSu

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
71
112
Bir insanın çöpü, başka bir insanın hazinesi olabilir. Fakat genel olarak fiyatlamalar konusunda ciddi sıkıntılar söz konusu. Bu konunun üstesinden gelmek bana mümkün gelmiyor. Serbest piyasa ve insanlar istediği/hayalleri çerçevesinde fiyatlama yapabilir. Bu gibi insanlara verilecek en güzel tepki, o domainleri almamak olacaktır. Bu gibi fiyatlama yapanların ortak bir özelliği ise, domain işinden anlamıyor olmaları. %95'i için bunu söyleyebilirim. Yoksa şu fiyatlamanın izahı yok:

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..

Ha bu arada, aynı domain AlanAdlari.com'da çok daha ucuz:

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..

Domain nedir, domainlerde ne önemlidir, piyasa nedir, fiyatlama nedir, değer nedir sorularının cevabını bilen bir kişi bu domaini böyle fiyatlamaz. bu domain'de premium domain falan değildir. Bu gibi örnekler çok. O yüzden bu kısmı geçiyorum.

"Blokaj" sistemine katılıyorum, gerçekten insanları sınırlayan ve trollükten uzaklaştıran bir şey olur. Ama tam ayarında olması lazım, insan kaçırmamak için.

Self brokerage ve premium brokerage olmalı - komisyonları farklı olmalı

Yatırımcılarla iyi ilişkileri olan bir proje olmalı ki yatırımcıların uğrak yeri olsun. Aynı şey devamlı domain alan son kullanıcılar için de geçerli.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

AlanAdlari

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
20
15
- Bir aracı kuruluş olunacaksa;

1-Fatura problemi çözümlenmelidir. Her domain satıcısı mükellef değil ve bu sebeple fatura kesmiyor. Karşı taraf fatura istediğinde bir çözüm olmalı. Biz aracıyız fatura kesemeyiz dediğiniz nokta sorunun başladığı nokta oluyor. Bu nedenle çözüm noktası olmalı.

Örnek: Aynı problemi başka firmalarda da yaşadım. Domain sektörü ile ilgili olmamasına karşın aracılık hizmeti veren bir firma yaptırdığımız işin karşılığını kartımızdan tahsil etti ve hizmet bedelini fatura etti. Hizmeti verenin fatura mükellefi olmaması sebebiyle cari hesaplarımız açık kaldı. Çünkü ben kurumsalım ve ödemeyi yaptığım firma da kurumsal. Bu durumda faturamın ödememi yaptığım firmadan elime gelmesi lazım. Neyse çok uzatmayalım. Mali müşavirleri ile tel görüşmeleri sonucu ikna edildi ve faturanın kalanını da kestiler.

2-Platform kesinlikle pazarlığa müdahil olmamalı ve ya satışı bizden yapmazlarsa psikolojisinden vazgeçip şeffaf görüşmeye imkan sağlamalıdır.

Aklıma geldikçe buraya güncelleme geçebilirim.

• Beğen
PREMIUM DOMAIN SALES

Domainciler
Üyelere Özel grup · 3.240 üye
Gruba Katıl

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
2
Çevrimiçi ziyaretçiler
3
Toplam ziyaretçi
5

Forum istatistikleri

Konular
783
Kullanıcılar
545
Son üye
Levent41
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  • K.V.K. kapsamında IP, mail ve telefonunuz yapacağınız işlemleri takip etmek ve gerektiğinde sizinle iletişime geçmek için kayıt altına alınmaktadır. Herhangi bir üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için "Gizlilik Politikası" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü