Domain Ticaret Bölümü Kuralları

Domain Yurdu

Domain Satın Alma & Satış Platformu

Zohi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
495
664
Konya
www.cizgi.com
1. Domain satmanız için gereken şablon aşağıdaki gibidir. (Şablon harici açılacak başlıklar kilitlenecektir.)

.TR örnek: (GEN.TR gibi) Uzantılı domain satışları yasaktır.

XYZ (müstehcen) içerikli alan adı satışı yasaktır.

ÖRNEK ŞABLON

 • Domain Adı : Satış konusunda domain adının konuya yazılması zorunludur.
 • Kayıt Tarihi : Yeni bir domaini eski olarak satmak isteyen kişileri engelleyecektir.
 • Bitiş Tarihi : Domain + renew (tekrar kayıt, uzatma) ücreti ödememeniz içindir.
 • Kayıt Firması : Domainin kayıtlı bulunduğu firma (godaddy, enom, turkticaret vb..)
 • Transfer Ücreti : Domainin yeni kullanıcıya aktarılma şekli ve ücreti
 • Minimum Fiyat : Verilmesi Zorunludur.
 • Başlangıç Fiyat : Bunu sadece açık artırmalarda kullanabilirsiniz.
 • Satış Süresi Bitiş Tarihi : Son teklif + 48 saat (maksimum süre) Belirtilmesi zorunludur.
 • Minimum Artış : Buda 7.01 $ , 7.02 $ şeklinde artırmaya engel koymak içindir.
 • Hemen Al : Açık artırma konularındaki hemen al kısmı kaldırılmıştır.*****
 • Özel Notlar : Burada gereken detaylar olumlu, olumsuz yazılacaktır.
( Açık artırma süresi son teklif + min. 12 saat Maks. 48 saat olacaktır )

Yukardaki şablona uymanız sizin lehinize olacaktır.

AÇIK ARTIRMA ve DOMAİN SATIŞ KURALLARI2-
Eğer açık artırma sizde sonlandı ise almak zorundasınız Açık artırım sonlandıktan sonra ödeme bilgileri en geç 24 saat sonra alıcıya bildirilmelidir. Alıcı da bu bilgileri aldıktan en geç 48 saat sonra ödeme yapması gerekmektedir. Ödeme hafta sonuna denk gelmiş ise ilk mesai günü ödeme yapılması zorunludur. Ödeme süresinin uzatılma talebi olur ise, satıcının inisiyatifindedir.

3- Teklif verdikten sonra teklifi geri çekmek yasaklanmıştır. Satıcıya sıkıntınızı iletip satıcıyı ikna edebilir iseniz teklifinizi ihale devam ederken geri çekebilirsiniz. Aksi takdirde teklif verirken 2 kere düşünün. Teklifleri geri çekmek ban sebebidir. Satıcı isterse negatif ticaret puanı verme hakkına sahiptir.

4- Eğer açık artırmaya son teklifi veren almadıysa (kişi hakkında -itrader kullanma hakkınız ve kişinin forumdan uzaklaştırma(BAN) cezası vardır.) bir önceki teklifin sahibinin domaini alıp almaması, satıcının domaini satıp satmaması mutabakata bağlıdır. Açık arttırmayı kazanıp ödeme yapmayan kullanıcıdan alım hakkı elde eden alt teklif sahibinin ödeme yapacağı bedel; kazanıp ödeme yapmayan kullanıcı ile arttırma yarışına girdiği ilk bedeldir.

5- Satış başlıkları altında teklifin dışında yapılan tüm yorumlar yasaktır. (Süper fiyat, param olsa alırdım, beş para etmez, hayırlı satışlar, tarzında yorumlar yazılamaz, cezası ban olacaktır.)

6- Satış başlıklarını yukarıda tutmak adına atılacak postlar silinecektir. Satıcı uyarılacaktır. Uyarıları dikkate almayan satıcıların cezası ban olacaktır.

7- Bir domain açık artırması başlatıyorsanız ; - 1$'dan domain diye başlık açıp "minimum istenen fiyat" kısmına 50$ yazmamalısınız. Bu durumda 50$dan aşağı satmayacak olmanıza rağmen 50 tane gereksiz teklif / post kalabalığı oluşacaktır. Bu durumu hoş karşılamadığımızdan konunuz kilitlenecektir. Minimum satış fiyatınız ne ise açık artırmayı o fiyattan başlatmanız gerekmektedir. Israrla aynı tavrı sergilerseniz "uzaklaştırma" cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

8- Teklif usulü satışlarda; “x.xxx den aşağı teklif vermeyiniz” ibaresi kesinlikle olmalıdır. (İlgili bölümdeki konularda)

9- Satış konusunda belirtilmediği durumlarda, ilk olarak domaini satın alan kişi ödeme yapmalıdır. Konuda teklif verirken öncelik olarak domaini almak istediğinizi belirtip, satıcıdan onay aldıktan sonra bu şekilde işlem yapılabilir. İhtilaf durumunda 3.bir yol aranabilir. İyi niyet çerçevesinde olay çözüme kavuşturulabilir.

10- Jenerik Kategorisi satış başlıklarında uzantı belirtilmesi zorunludur. Uzantı belirtilmeyen konular modların inisiyatifine göre konu başlığına eklenebileceği gibi, o konu kilitlenebilir de.(Mükemmel Jenerik Domain - TK gibi) İlerleyen zamanlarda alt kategorize sistemi uygulanabilir.

11- Multi konu - çoklu satış konuları yasaktır. Forumda açık arttırma yapıyorsanız dışarıda satamazsınız.

12- Konulara etik açısından baktığımız için, aksi durumlar yaşandığında "uzaklaştırma" cezası ile üyeler karşı karşıya kalacaklardır.

13- Alan adınızı açık artırmaya çıkardıysanız ve konunuz her hangi bir teklif almadıysa tekrar aynı alan adı için 15 gün içinde konu açamazsınız. Aynı iki konu arasında 15 gün geçmelidir.

-
14- BU KURAL ŞİMDİLİK ASKIYA ALINMIŞTIR. Görüntü kirliğini önlemek amacıyla aynı kategoriye defalarca konu açmak yerine, tek başlık altında tüm konular birleştirilecektir. AKTİF OLARAK 1 Konu açılabilir - Satış gerçekleşmeden (ihale tamamlandıysa kilitleme talebi gönderilmesi gerekiyor.) yeni konu açılamaz. Aksi durumlar yaşandığında "uzaklaştırma" cezası ile üyeler karşı karşıya kalacaklardır. (ilk uyarı olarak açılan konu silinip bilgilendirilecektir)
-

15- İhale başladıktan sonra domain satışından vazgeçmek yasaktır. (Kimse teklif vermediyse ihale iptal edilebilir)

16- Alan adı yaşının konuya eklenmesi mecburidir.

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..

kontrol ettikten sonra, kayıt tarihine göre satış yapılmalıdır. Alan adının arşiv kayıtlarının olması, onun yaşlı olacağı anlamına gelmiyor. Alan adının kayıt tarihi 2014 yılıysa ve sadece arşiv kaydı var diye " 10 yaşında alan adı, yaşlı alan adı " gibi başlıklarla konu açanlara, 3 günden başlamak üzere uzaklaştırma cezası verilecektir.

17- Açık arttırma devam ederken alan adı; r10, skpe, msn, telefonla yada diğer forumlarda hemen al ile satılamaz. Aksi halde moderatörün insiyatifi dahilinde uzaklaştırma cezası verilecektir. Ayrıca ihaleyi kazanan kişi, satıcıya negatif ticaret puanı verme hakkına da sahip olacaktır.

18- Açık artırma ihalesini kazanan kişi ödemeyi yapmadığı takdirde, satan kişi alan adını transfer etmediği takdirde ve dolaylı yollardan hileye başvuran kişiler ilgili bölümdeki kara listeye yazılacaktır. İlk kural ihlalinde 1 ay(30gün) süre ile listeden adı silinmeyecek, 1 aylık süre haricinde ikinci kez aynı durumun tekrarlanması halinde cezası ban olacaktır.(Bazı durumlarda ceza veya ban modaratör insiyatifinde olacaktır) Cezalı kişi 1 aylık süre diliminde açık artırma bölümünde konu açamayacaktır. Açacak olsa bile geçersiz sayılacaktır. Teklif verdiği ihalelerde teklifinin geçerli olması ise satıcıya bağlı kalacaktır.

19- Firma üyeliği ile alan adı devri YASAKTIR. Satıcı alıcıya firma içi veya firma dışı transfer ile alan adını devredebilir. Bu kurala uymayan kişi veya kişilerin cezası BAN olacaktır.
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
PREMIUM DOMAIN SALES


 
Domainciler
Üyelere Özel grup · 3.240 üye
Gruba Katıl
 

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
4
Toplam ziyaretçi
4

Forum istatistikleri

Konular
732
Mesajlar
1,786
Kullanıcılar
509
Son üye
mutlu
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

 • 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
 • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
 • K.V.K. kapsamında IP, mail ve telefonunuz yapacağınız işlemleri takip etmek ve gerektiğinde sizinle iletişime geçmek için kayıt altına alınmaktadır. Herhangi bir üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için "Gizlilik Politikası" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü