Para ve Zaman Kaybı

Domain Yurdu

Domain Satın Alma & Satış Platformu

Zohi

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
492
664
Konya
www.cizgi.com
"ya bu domain de alınmamıştır herhalde" dediğim domainlerle karşılaştıkça ciddi anlamda üzülüyorum maalesef.. Doktorlar 6 yıl okuyor, staj yapıyor, eğitim görüyor vs vs .. ondan sonra ameliyata giriyor ama biz $10 ı bulduk mu domanci oluyoruz.. Gelin okuyun şu makaleleri, yazıları, yorumları, forumları diyoruz.. Yok.. O $10 yani 70 TL bir asgari ücretlinin yevmiyesi.. Bu kadar kolay heder etmeyin rica ediyorum.. Bugün boşta alacak olsam 100 ün üzerinde domain bulurum.. Ki zaman zaman yıllık denemeler de yaparım boştaki domainlerden kayıt ettiklerimden.. Ama bir bilinç düzeyine ulaştıktan sonra bunu yapıyorum.. Ama bi domain alıp, domainin doğru yazılışını bile bilmeden alıp yevmiyeyi domain firmalarına kaptırdıklarında cidden çok üzülüyorum.. Hiç fayda sağlayamamışız, hiç bilgi verememişiz, hiç bunlara ulaşamamışız deyip grupları forumları vs kapatıp köşeye çekilmek istiyorum. Yorulmuşuz sanırım.. Niye bu kadar üzülüyorum bilmiyorum.. Belki ben de paranın yok zamanı sektörü bilmeden daldığım bu piyasada tırmalayarak 3 kuruş daha kazanıp ailemi biraz daha rahat yaşatmak istediğimden, aynı şeyleri yaşadığımdan üzülüyorum.. Sektör kolay para kazanma sektörü değil.. Elinizdekileri bilmediğiniz şeylere yatırmayın.. "sana ne arkadaş keyfimin kahyası mısın" diyebilirsiniz tabi.. Görmezden gelmeye çalışıyorum ben de ama.. Yapamıyorum sanırım henüz.. Umarım yapabilirim en kısa sürede..​

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
65
64
Istanbul
www.domainmatik.com
Ben parasını çöpe atanlara üzülmüyorum artık anlatsan da, yazsan da anlamıyorlar. O yüzden bedel ödemeden tecrübe kazanılmadığı için üzülmüyorum.

Beni ilgilendiren bunlar yüzünden piyasa oluşmadığı gibi değerli domainlerin değerini düşürmeleri. 20-30lira için olmayan piyasayı daha çok gömüyorlar.

Satıcılarda buna çanak tutuyor. Adam domaini satabilmek için şekilden şekile giriyor.

.com Uzantısı şu fiyata satıldı, .net uzantısı şu para bende .org uzantısına şu parayı istiyorum yazıyor bu cahilliği görende aynısını yapmaya başlıyor. Bir kere .com Uzantısına o yatırım yapılmışsa diğer uzantılar değerini daha da kaybetmiştir ve yapılan o yatırımın üzerinde bütçeye ve marka tesciline ihtiyaç olduğunu kafaları basmıyor.

Bir başkası da satışa çıkarılmış domainin fiyatını sanki değeri oymuş gibi pazarlamaya çalışıyor üstüne bir de çok uygun fiyata veriyormuş gibi övünüyor.

Hiç bir bigiye sahip olmayan ya da yanlış bilgilerle kendini domain yatırımcısı zannedenler zengin olacaklarını düşünüp domain firmalarını zengin ettiklerinin farkında değiller.

Adam 2.000lira vermiş kurumsal üyelik almış 350lira vermiş altına "Domain Broker" yazdırmış aldığı, sattığı domainlere bakıyorsun attığı taş ürküttüğü kuşa değmez 250liraya sattığım domaine fiyatta indirim yaparsan alayım diyor :ROFLMAO: zannediyor ki kendi gibi 20liraya domain alıp 50liraya saçma sapan domainler satıyorum havasından da geçilmiyor. 250lira domaine veremiyorsan bunun altı zaten yeni kayıt ücreti git kendin kaydet sanki hayır işi yapıyoruz.

Fazla sürmez 1-2 sene sonra bunlardan eser kalmaz ama bu saçma domainlerle proje yapanlar hiç bir zaman kaliteli domainin faydasını göremeyecekleri için domainleri etkisiz ya da gereksiz görecekler dolayısıyla bunlar yüzünden pazar iyice daralacak.

Ben bireysel projelere uygun domainleri elimden çıkarıyorum artık Kurumsal olanları göstermiyorum kimseye satışlarımı pazarlayarak yapıyorum. Can sıkıcı konuları görünce de gülüp geçiyorum. Bilgi için soru soranlara da elimden geldiğince yardımcı oluyorum bilgilensinler diye, bazen konulara yazılanları görünce içimden yazmak bile gelmiyor ne yalan söyleyeyim insanın enerjisini tüketiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: rituel ve Karesi

AfMeSu

KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
492
664
Konya
www.cizgi.com
Değerli domainlerin değeri bunlar yüzünden düşmez.. Düşse düşse kendi yüzümüzden düşer..

• Domain bilinci
  • Alım maliyeti
  • Fiyatlandırma politikası
  • Bekleme kabiliyeti (ekonomik dayanıklılık)
  • Doğru zaman
  • Doğru müşteri

• Beğen
Tepkiler: Karesi

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
65
64
Istanbul
www.domainmatik.com
Piyasa Bilinci Yanlış Oluştuğu için değerli domainin değeri tam da bu yüzden düşer.

Piyasa Bilincinin Oluşmaması;
-Satacağın domainin satış süresini uzatır.
-Bekleme maliyetini yükseltir.
-Yanlış projeler, doğru müşterinin piyasasını bozar doğru zaman olmadığı için zamanla doğru müşteri de bulamazsın.

Keşke olaya senin kadar düz mantık bakılabilse. Böyle ezber cümlelerle Türkiye'de ticaret yapılmaz. Yazdıklarının geçerli olması için yazdığım maddelerin hepsinin bir piyasa oluşturması gerekiyor. Tam da bu yüzden PİYASAYI YANLIŞ BİLGİLERLE BUNLAR BOZUYOR!

irfanca

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
16 May 2020
2
3
37
Mardin
"ya bu domain de alınmamıştır herhalde" dediğim domainlerle karşılaştıkça ciddi anlamda üzülüyorum maalesef.. Doktorlar 6 yıl okuyor, staj yapıyor, eğitim görüyor vs vs .. ondan sonra ameliyata giriyor ama biz $10 ı bulduk mu domanci oluyoruz.. Gelin okuyun şu makaleleri, yazıları, yorumları, forumları diyoruz.. Yok.. O $10 yani 70 TL bir asgari ücretlinin yevmiyesi.. Bu kadar kolay heder etmeyin rica ediyorum.. Bugün boşta alacak olsam 100 ün üzerinde domain bulurum.. Ki zaman zaman yıllık denemeler de yaparım boştaki domainlerden kayıt ettiklerimden.. Ama bir bilinç düzeyine ulaştıktan sonra bunu yapıyorum.. Ama bi domain alıp, domainin doğru yazılışını bile bilmeden alıp yevmiyeyi domain firmalarına kaptırdıklarında cidden çok üzülüyorum.. Hiç fayda sağlayamamışız, hiç bilgi verememişiz, hiç bunlara ulaşamamışız deyip grupları forumları vs kapatıp köşeye çekilmek istiyorum. Yorulmuşuz sanırım.. Niye bu kadar üzülüyorum bilmiyorum.. Belki ben de paranın yok zamanı sektörü bilmeden daldığım bu piyasada tırmalayarak 3 kuruş daha kazanıp ailemi biraz daha rahat yaşatmak istediğimden, aynı şeyleri yaşadığımdan üzülüyorum.. Sektör kolay para kazanma sektörü değil.. Elinizdekileri bilmediğiniz şeylere yatırmayın.. "sana ne arkadaş keyfimin kahyası mısın" diyebilirsiniz tabi.. Görmezden gelmeye çalışıyorum ben de ama.. Yapamıyorum sanırım henüz.. Umarım yapabilirim en kısa sürede..​
Ben parasını çöpe atanlara üzülmüyorum artık anlatsan da, yazsan da anlamıyorlar. O yüzden bedel ödemeden tecrübe kazanılmadığı için üzülmüyorum.

Beni ilgilendiren bunlar yüzünden piyasa oluşmadığı gibi değerli domainlerin değerini düşürmeleri. 20-30lira için olmayan piyasayı daha çok gömüyorlar.

Satıcılarda buna çanak tutuyor. Adam domaini satabilmek için şekilden şekile giriyor.

.com Uzantısı şu fiyata satıldı, .net uzantısı şu para bende .org uzantısına şu parayı istiyorum yazıyor bu cahilliği görende aynısını yapmaya başlıyor. Bir kere .com Uzantısına o yatırım yapılmışsa diğer uzantılar değerini daha da kaybetmiştir ve yapılan o yatırımın üzerinde bütçeye ve marka tesciline ihtiyaç olduğunu kafaları basmıyor.

Bir başkası da satışa çıkarılmış domainin fiyatını sanki değeri oymuş gibi pazarlamaya çalışıyor üstüne bir de çok uygun fiyata veriyormuş gibi övünüyor.

Hiç bir bigiye sahip olmayan ya da yanlış bilgilerle kendini domain yatırımcısı zannedenler zengin olacaklarını düşünüp domain firmalarını zengin ettiklerinin farkında değiller.

Adam 2.000lira vermiş kurumsal üyelik almış 350lira vermiş altına "Domain Broker" yazdırmış aldığı, sattığı domainlere bakıyorsun attığı taş ürküttüğü kuşa değmez 250liraya sattığım domaine fiyatta indirim yaparsan alayım diyor :ROFLMAO: zannediyor ki kendi gibi 20liraya domain alıp 50liraya saçma sapan domainler satıyorum havasından da geçilmiyor. 250lira domaine veremiyorsan bunun altı zaten yeni kayıt ücreti git kendin kaydet sanki hayır işi yapıyoruz.

Fazla sürmez 1-2 sene sonra bunlardan eser kalmaz ama bu saçma domainlerle proje yapanlar hiç bir zaman kaliteli domainin faydasını göremeyecekleri için domainleri etkisiz ya da gereksiz görecekler dolayısıyla bunlar yüzünden pazar iyice daralacak.

Ben bireysel projelere uygun domainleri elimden çıkarıyorum artık Kurumsal olanları göstermiyorum kimseye satışlarımı pazarlayarak yapıyorum. Can sıkıcı konuları görünce de gülüp geçiyorum. Bilgi için soru soranlara da elimden geldiğince yardımcı oluyorum bilgilensinler diye, bazen konulara yazılanları görünce içimden yazmak bile gelmiyor ne yalan söyleyeyim insanın enerjisini tüketiyorlar.
Ya kardeşim kusura bakmayın da ukalalik ve tepeden bakma ile olmuyor bu işler. Atıp tutmayin öyle. Faydalı bir şey yazacaksaniz yazın, millete yol gösterin ki saçma domainler almasınlar. Afra tafraniz kime?

AfMeSu

KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
492
664
Konya
www.cizgi.com
bu forum, gruplar vs.. yol haritasının ta kendisi.. ne bekliyorsunuz mesela.!?

Ya kardeşim kusura bakmayın da ukalalik ve tepeden bakma ile olmuyor bu işler. Atıp tutmayin öyle. Faydalı bir şey yazacaksaniz yazın, millete yol gösterin ki saçma domainler almasınlar. Afra tafraniz kime?

irfanca

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
16 May 2020
2
3
37
Mardin
Bu forum güzel ona diyecek söz yok. Kaldi ki fikir almak bilgi edinmek, bildiğimizi paylaşmak için buradayız. Uslubunuz hoşuma gitmedi. Bilgi vermek yolun basindaki (acemi) domaincileri aşağılamak ile olmaz. Parası olmayan adam zorluyor haklı olarak. Bir domainden para kazansa daha değerli domainler alacak. Belki saçma diye tabir ettiginiz domainleri almaktan vazgeçecek.
Daha yapıcı bir dil bu forumu da okutur. Belki birkaç kişiyi yanlıştan döndürür. Ayrıca kimse için üzülmeyin. Her işte batmadan düze cikilmiyor. Bu ticaretin gerçeği. Yanlış doğru bu iş yapiliyor.
Son olarak da, bu eleştirilerin sebebi insanların para kaybetmesi ve buna uzulmeniz mi yoksa sizin piyasanizi bozmalari mı?

batman

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
3 Eki 2019
17
8
batman
www.batmanim.com
A domaini 20 yıl tutuyor sonra satılığa çıkardığı zamanda xxxxxxxxx $ diye fiyat veriyor mecbur ona yakın domain alma zorunluğu oluyor. herkesin domaini kendine göre değerlidir

• Beğen
Tepkiler: irfanca

AfMeSu

KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
492
664
Konya
www.cizgi.com
@irfanca yazdıklarımı okuduğum zaman biraz sertlik olduğunu gördüm ama bu yazıyı yazdığım zamandaki psikolojiden sanırım o da.. Ben 1 liraya alıp 2 liraya satan kişilere bile laf etmem. Çünkü herkes ekonomisinin elverdiğince bişeyler yapmaya çalışıyor. Ben elindeki sermayeyi kayıt firmalarına kaptırdıkları için üzülüyorum. Çünkü o yollardan ben de geçtim diyorum. Bakın burası yanlış yol, ben düştüm, dizlerim kanadı, siz düşmeyin diyorum. Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmenin bi anlamı yok diyorum.. Tecrübelerimizden faydalanın diye forumlar kurduk, gruplar kurduk, makaleler yazdık. Bir kişinin hele 14-15 yaşında bir delikanlının saçma işlerle uğraşmak yerine domain işi ile uğraşması, yazılım tasarım öğrenmeye çalışması, kendini geliştirmeye uğraşması beni mutlu ediyor. Domain sektöründe de para kaybetmeleri üzüyor. Bizim söylemlerimiz zaman zaman sert olabilir ama onların iyiliği için.. Ders alırlar ya da almazlar kendilerinin bileceği iş.. Kimseyi zorla merdivenlerden yukarı itemeyiz..​

• Beğen
Tepkiler: mkalay

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
65
64
Istanbul
www.domainmatik.com
Yol göstermediğimizi yazmadığımızı nereden çıkarıyorsun? Bütün gün forumlarda yazıyoruz, özel mesaj atanlara cevap verip yol gösteriyoruz. Anlamak istemeyen, hayal dünyasında yaşayan adama ne anlatacaksın başka? Adam okumayı sevmiyor, araştırmayı sevmiyor, internette kaynaklar var araştırmıyor. Asıl senin afran, tafran kime? bir şey merak ettin konu açtın, sordun da cevap mı verilmedi?

Adam "Ölücüler Toplansın" diye konu başlığı açıyor. Ne alırsan 50 üç tane alırsan 1 tane bedava diyor. Neredeyse kiloyla domain satacak duruma getirmişler piyasayı. Domain pazarda patetes satmaya benzemiyor bu sektör böyle bir sektör değil. Piyasa zaten oturmamış bir de sektöre yeni girenler bunları görünce göre gör aynı şeyleri taklit ediyorlar yani yanlışın üzerine yanlışla gidiyorlar. Bu arkadaşları üslubunca uyardık, yazdık çizdik anlamıyorlar, anlamadıkları gibi bir de sanki hiç bir anlam ifade etmeyen domainlerini kıskanıyormuşuz tavırlarına giriyorlar.

Ayrıca sizin piyasanız bizim piyasamız diye bir şey yok herkes ruh hastası gibi bunu yazıp duruyor. Yok sizin domainleriniz iyi bu eleştirileri kendi piyasanız bozulmasın diye yapıyorsunuz yok domainimizi kötülüyorlar ucuza kapatmak için çıkın bu hastalıklı kafadan. Bin defa yazıldı çizildi domain alırken seçici olun her önünüze gelen domaini almayın 20 tane gereksiz domaine 1000lira vereceğinize 1.000TL'ye iş yapacak bir .com uzantı almaya çalışın diye.

Adam kalkıp bir domaine 50-100 lira teklif ediyor. Bu paralara kendin yeni kayıt yap deyince bozuluyor. Halbuki bu rakamları teklif ederken karşı tarafı aşağıladığının farkında bile değil. Adama fiyat veriyorsun forumda 50-100 liraya satıyorlar diyor git onlardan al o zaman diyorsun seninkini beğendim ama diyor. Bu adama neyi ne kadar anlatabilirsin? Yine de anlatıyoruz anlamıyor.

Zaten artık iyi domaini boşta yakalama devri değil, 1-10Mn. arası hacime sahip domainleri backorder firmaları size bırakmayacak. Backorder ile almaya çalışıp ihalede rekabet edecek bütçeniz yoksa teknik bilgiye sahip olmadan 10 liraya domain alıp istediğim fiyata satarım diye bir mantık yok. Zaten dikkat ediyorum yazdıklarımızın zoruna giden insanlar yazılanları anlamadığı için sanki yukarıdan bakıyormuşuz, ukalalık yapıyormuşuz zannediyorlar böyle alınganlık yapılacak bir durum yok tamamen bu piyasanın gerçekleri bunlar olduğu için yazıyoruz ama anlamamakta ısrar ediyorlar. Zaten saç baş yolduran da anlatılmasına yazılıp çizilmesine rağmen hala aynı işlerin artarak devam etmesi yani senin bahsettiğin "Faydalı bir şeyler yazın insanlar faydalansın dediğiniz şeyleri yazıyoruz zaten" adam okumak istemiyorsa, okuduğunu anlamıyorsa, anlamadığını sormuyorsa yapacak bir şey yok! Bak bu konununda altına ekliyorum Domain almadan önce yapılması gerekenleri belki birileri görür de faydalanır diye.

-Marka Tescili Var mı?
-Keyword Kelime önde mi arkada mı?
-Aranma Hacimleri Nasıl
-Sektörde Rekabet Edeceğiniz Rakiplerinizle Yarışacak Bütçeye Sahip misiniz?
-Domain de ban var mı? Spam Skoru Nedir?
-Geçmişi Temiz mi? Daha önce illegal sektörde projelendirilmiş mi?
-Gelecekte değerlenebilecek bir domain mi?
-Domaini kayıt ettiğinizde portföyünüzü uzunca süre elinizde tutacak bütçeniz var mı?

-Kulüp, Taraftar Siteleri için besiktas, galatasaray, 1907, gibi tescilli markalardan uzak durun kapatıyorlar.
-Bir domainin .com uzantısı yüksek fiyata satılmışsa diğer uzantılar değerlenmez, değer kaybeder .com uzantının satıldığı rakamın üzerinde bütçeye sahip olmanız gerekir projelendirmek için ve her zaman risklidir. Bu riski yatırımcı kolay kolay göze almaz.
-Domainin satışa konulduğu fiyat domainin o değere sahip olduğu anlamına gelmez.
-Global markaların isimlerini içinde barındıran domainler projelendirildiğinde dava sürecine girer.
-Global uzantılar lokasyon sınırlamalarına maruz kalmayacağı için global trafik alırsınız. Uzantı tercihleriniz ilk olarak Global uzantılar olmalı.
-Ucuza alınan uzantıların yenileme maliyetlerini inceleyin.
-Marka yaratıyorsanız geçmişte projelendirilmiş domain kullanmayın, olumlu tarafı kadar olumsuz yönlerini de sahiplenmiş olursunuz. Kapanmış siteler her zaman kötü algı oluşturur, kullanıcıya güven vermez.

BÜTÜN GÜN YAZIP ÇİZİYORUZ GÖRECEKSİN YİNE GİDİP AYNI DOMAİNLERE PARA HARCAYIP NEDEN SATILMIYOR DİYE KONU AÇANLAR OLACAK. 30-50 LİRAYA SATABİLENLER KENDİNİ ŞANSLI SAYACAK SATAMAYANLAR HER YER ÖLÜCÜ DOLMUŞ DİYECEK. KİMSE KENDİNDE KUSUR ARAMAYACAK.

PREMIUM DOMAIN SALES

Domainciler
Üyelere Özel grup · 3.240 üye
Gruba Katıl

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2

Forum istatistikleri

Konular
728
Kullanıcılar
507
Son üye
emre47
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  • K.V.K. kapsamında IP, mail ve telefonunuz yapacağınız işlemleri takip etmek ve gerektiğinde sizinle iletişime geçmek için kayıt altına alınmaktadır. Herhangi bir üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için "Gizlilik Politikası" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü