Spor Kulüplerine Ait Domain Yatırımı Yaparken Dikkatli Olun.

Domain Yurdu

Domain Satın Alma & Satış Platformu

Sekme

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
66
66
Istanbul
www.domainmatik.com
Son zamanlarda boşa düşen genellikle 3 büyüklere ait domainlere yatırım yapanlar ya da alıp satanlarla ilgili hatırlatma yapmak istiyorum. Düşen bu domainler 3 büyük kulübün açtığı davalar nedeniyle kapatıldı ve domainler boşa düşürüldü. Bazı forumlarda bu domainleri ellerinden çıkarmaya çalışanları uyarsam da satışlarını baltaladığımı düşündüler. Ne kayıt edenlerin ne de satın alanların paralarının boşa gitmesini istemem.

beşiktaş, fenerbahçe, galatasaray, 1903, 1905, 1907 gibi ifadeler kulüplerin tescilinde olduğu için kulüpler dava açıyor. Bu isimlerin direk kullanılmasının yanı sıra haber1907, besiktasforum, galatasarayhaber gibi kullanımları da davalık oluyor. Bu ifadelerin yerine cimbom, sarıkanarya, kartallar, fb gibi ifadeler kullanmanızda fayda var. Zaten google'da aradığınızda göreceksiniz ki bahsettiğim ifadeler geçen hiç bir taraftar sitesi, haber sitesi, forum artık kalmadı.

Geçmişte fenerbahce.com Maksimum İletişim A.Ş tarafından işletilirken kulüp tarafından alındı ve ismini superfb.com olarak değiştirdi.
aynı şekilde aynı şirkette bulunan galatasaray.com adını webaslan olarak değiştirdi. karakartal.com marka tescilinin dışında kaldığı için yayın hayatına devam etti.

En son bildiğim dava ise Haber1903.com'a açıldı. 1903 ismi kulüp tarafından tescilli olduğu gerekçesiyle dava açıldı. Hem şirket olmaları, hem marka tescilinin bulunması hem de bütün ajans abonelikleri olmasına rağmen şirket mahkeme sonuçlanıncaya kadar ismini duhuliye.com olarak değiştirmek zorunda kaldı.

Kısacası arkadaşlar jenerik isim diye, projelik gördünüz diye domain kayıt edip ya da satıcılardan alarak paranızı çöpe atmayın. Taraftar projelerinizi kulüplere ait sloganlar üzerinden yapmanızda fayda var.

Herkese İyi Forumlar.
 

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
66
66
Istanbul
www.domainmatik.com
Marka tescilli domainlere yatırım yapılması doğru bir tabir değil. Sokağa para atmak ve vakit harcamak, daha doğru bir tabir :)
hocam insanların anlamadığı şeylerin başında;
- global uzantıya kimse bir şey yapamaz,
- ilk gelen alır kuralı geçerli,

gibi cümlelerin ne anlam ifade ettiğini bilmemeleri ile alakalı.

evet sen domain kayıt ettin diye gelip senden kimse domainini alamaz, ama kalkıpta tescili olan bir markayla aynı faaliyetleri gösterirsen kapatma davası açarlar domain senin olmaya devam eder.

marka haklarına zarar verme gerekçesi bile kapatma kararı için yeterli bir gerekçe.

ben bile portföyümdeki bir çok domaini artık paylaşmıyorum.

nasıl ki domain kayıt ederken teknik, marka, geçmiş bilgilerini araştırıyorsam bir başkası gelip sizin domainleriniz üzerinden fikir edinip marka tescili yapıyor ve elinizdeki değerli domain bir anda değersizleşiyor ya da .com.tr olarak faaliyet gösteriyor. Doğal olarak bütün emekleriniz boşa gidiyor.

Eğer yenileme maliyetlerini aşıp biraz daha sermaye toparlayabilirsem elimdeki değerli domainlerin marka tescillerine de yatırım yapmam gerekecek.

Türkiye'de Türkçe domainlerdeki piyasa artık bu yöne evriliyor bunu önceden öngörüp pozisyon almak gerekiyor. Piyasa artık marka tesciliyle birlikte domain satışına doğru gidiyor.

Kısacası ileri de artık domain yatırımını parası olan yapacak, yatırımcıların maliyetleri artsa da piyasadaki gereksiz yatırımcılar temizleneceği için yüksek fiyatlı MARKA satışları hız kazanacaktır diye umuyorum.
 
PREMIUM DOMAIN SALES


 
Domainciler
Üyelere Özel grup · 3.240 üye
Gruba Katıl
 

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1

Forum istatistikleri

Konular
795
Mesajlar
1,891
Kullanıcılar
551
Son üye
imact
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

  • 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  • K.V.K. kapsamında IP, mail ve telefonunuz yapacağınız işlemleri takip etmek ve gerektiğinde sizinle iletişime geçmek için kayıt altına alınmaktadır. Herhangi bir üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için "Gizlilik Politikası" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü