.Tr Alan Adlarının Geleceği?

Domain Yurdu

Domain Satın Alma & Satış Platformu

Sekme

OyunBozan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
5 Eki 2019
15
6
Uzun yıllardır nic.tr nin yönettiği .TR uzantılı domain yönetimi BTK ya geçti ve özel şirketlerde artık direk olarak satışını yapabilecek yanlış bilmiyorsam 2021 de marka tescili ve satış yasağı kalkıyor markalara mı yanayım yoksa satışın serbestleşmesinden dolayı sevineyimmi bilemedim.
Sizce bundan sonraki süreç nasıl devam eder satış serbestliği ile .TR alan adları değerlenir mi yoksa almak satmak kolaylaşacağı için değer kaybeder mi?
 

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
534
679
Konya
www.cizgi.com
Bir ara muhabbeti dönmüştü, marka tescilsiz alınacağı ve satışının serbest olacağı konusu hakkında ama hiç tarih geçtiğini hatırlamıyorum. 2021 tarihi için bir kaynağınız var mı.!?

.com.tr alımı marka tesciline, kimliğe, en azından marka tescil başvurusuna dayandığı için güven arzediyordu.. Hele marka tescili ile alınan .com.tr ler ciddi bir güven duygusu aşılıyordu herkese.. Bunun ortadan kalkmasıyla bilgi sahibi olmayan kişilerin karşısına .com.tr li dolandırıcılar peydah olabilir..

Benim de var yatırımlık olarak aldığım bir kaç domain (marka tescilli) , marka tescili ile devir zaten şu anda mümkün.. Serbestinin değer kazandıracağını düşünmüyorum, aksine değer kaybettirecektir.. Kıyıda köşede 100 TL ye .com.tr satışları görmeye başlarsak şaşırmam..
 

OyunBozan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
5 Eki 2019
15
6

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..


Tescilsiz kayıt 2020 ortalarında da serbestleşebilir. Satış serbestliğini sadece com.tr için söylememiştim gen.tr ve web.tr de buna dahil zaten sizinde söylediğiniz gibi com.tr lerin devri şuanda mevcut.
 

ilhan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
8
9
34
Bursa
Yanlış hatırlamıyorsam 2020 ortasında belgesiz com.tr ve net.tr alınabilecek. 2021'in ortasında ise .tr uzantısı kayda açılacak.

Com.tr'nin belge ile devam etmesini isterdim. Herkesin ortak düşüncesi dolandırıcılık artacaktır. com.tr'ye olan güven düşecek, satışlar düşük fiyattan yapılacak. tr uzantısı açıldığında da bir karmaşa olur diye düşünüyorum. İlk başlarda fiyatı düşük olup giderek değeri artar sanırım.
 

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
70
111
Her konuda kısıtlamaların, kısıtlama yapılan ürün ve bağlı olduğu sektöre fayda getirmediğini düşünenlerdenim. Bu düşüncemi bir kaç örnekle açmak isterim:

1- Elektronik sigara yasağı: Kullanmak isteyen kullanıyor, kaçakçılar para kazanıyor. Devlet'in kazancı yok kaybı var.

2- Dünya'nın bir çok bölgesinde uyuşturucu yasak ve kullanım oranları, dönen paralar ortada.

3- Wikipedia düne kadar kapalıydı, tepkili olduğumuz bir konuydu ama girmek isteyen giriyordu.

4- Porno siteler yasak, VPN çıktı mertlik bozuldu.

vs.

vs.

Hemen hemen her konuda kapitalizmin üst seviyelerine yaşayan bir ülkede ve kapitalist bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyada .com.tr'nin belge vasıtası ile alınması kadar saçma bir şey bence yok. Altı üstü 50-100 liraya bir domain alıyoruz, atomu parçalamıyoruz. Ki domain işin en önemli girdilerinden birisi olmasına rağmen, aslında işin bir parçasından biri. Bu parçayı elde etmek için kağıt belge vs. tamamen hem Nic.tr hem de son kullanıcı için bir hamallık. O oluşması istenen ve bir türlü oluşamayan alan adı pazaranın en büyük sebebi .com.tr'nin belge ile dağıtılmasıdır. Bireyler, şirketler, holdingler alan adının değerini bilmiyor. Değerini bilenler de bazı alan adlarının .com.tr'sini alamıyor. Bu bir kısır döngü.

Dolandırıcılık vs. konusunda da farklı düşünüyorum. Bu potansiyel durumlar yeni işlerin kurulmasına sebebiyet verecektir. Escrow.com, sahibinden GET vs. bunların hepsi güvenli ödeme eksikliklerinin sonucunda doğan ücretli ödeme servisleridir. Kripto paralara için şu anda dolandırıcılık yok mu? Var. Peki o zaman kripto para almayı kısıtlandıralım ya da zorlaştıralım. Olur mu? Olmaz. .com.tr için de bu durum bence böyle ki, çok geç kalındığını düşünüyorum. Eğer belgesiz kayıt süreci başlarsa, sektör çok hareketlenecek bence. Kemerleri bağlayın :)
 

DomainDepos

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
26 Ocak 2020
39
36
Türkiye
Bir kaç gün önce bir arkadaşla bu konu hakkında biraz görüş alış verişi yapmıştık.
Com.tr ve Net.tr için belge ve tescil zorunluluğu kalkacağı konuşuldu ama zannedersem konu hala havada.
Bir çok ülkede bu durumda belge zorunluluğu devam ediyor.
Aslında marka tescil belgesi seçeneğinin kalkacağını zannetmiyorum (ki bu şahsi fikrimdir), çünkü tr uzantılı domain için marka tescil yaptıran binlerce kişi ve ya şirket var. TPE bunu göz ardı etmeyecek, bu yönde görüş bildirecektir diye düşünüyorum.
Ayrıca domain sektörüne ne kadar etki eder, bu da cabası.
Nihayetinde yurt dışında kabul görmeyecek olan bir uzantıdan bahsediyoruz. Karakter uyumsuzluğu da cabası.
Ultra premiumlar hariç, çok bir talep olmayacağını düşünüyorum.
 
PREMIUM DOMAIN SALES


 
Domainciler
Üyelere Özel grup · 3.240 üye
Gruba Katıl
 

DESTEKLİYORUZ

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
4
Toplam ziyaretçi
4

Forum istatistikleri

Konular
795
Mesajlar
1,891
Kullanıcılar
551
Son üye
imact
Take Control of Your Domain Names

Hakkımızda

  • 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  • K.V.K. kapsamında IP, mail ve telefonunuz yapacağınız işlemleri takip etmek ve gerektiğinde sizinle iletişime geçmek için kayıt altına alınmaktadır. Herhangi bir üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için "Gizlilik Politikası" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü